Mange spenende eksemplarer denne dagen

Volkswagen Magi på Skansen: En Hyllest til 30 År med Kjøreglede og Samhold

Trondheim Volkswagen Klubb markerte sitt 30-årsjubileum 1. Juni med en strålende utstilling på Skansen i Trondheim. Dette er ikke bare en samling av biler, men en feiring av lidenskap, historie og fellesskap. Her kommer et lite innblikk i hva som gjør denne klubben så spesiell.

Mange oppmøtte denne dagen på skansen

Klubben består av medlemmer i alle aldre som alle deler en dyp interesse for luftkjølte Volkswagen-biler. Historien bak Volkswagen strekker seg tilbake til juni 1934, da Ferdinand Porsche fikk i oppdrag av det tyske riksforbundet for bilindustrien å lage en bil for folket. Lite visste han da at hans kreasjoner i 2024 fortsatt ville vekke en brennende interesse blant trøndere!

På treffet på Skansen kunne man se en imponerende samling av både bruksbiler og pyntebiler, samt noen meget interesante eksemplarer. En av de bemerkelsesverdige var en rat rod. For de uinnvidde, en rat rod er en spesialbygget bil med et bevisst nedslitt utseende, ofte uten maling og med synlig rust, laget av billige eller kastede deler. Disse delene kan inkludere alt fra gamle redskaper til uventede gjenstander som er omgjort til bilkomponenter. Rat rods viser en enestående kreativitet hos sine byggere..

Rat Look er fint det også
Politiet hadde med fange på treffet

Til og med en av Politiets gamle slitere er gjenskapt i klubben, ikledd tidsriktig antrekk og en stilig boble patruljebil. Det ble ganske tydelig at dette var en trøndersk patrulje, da de kom utstyrt med ski – selv 1. juni!

Rundt 40 biler var innom utstillingen i løpet av dagen, og været spilte virkelig på lag. Det var kanskje ikke 30 grader som vi har opplevd nylig, men perfekt for en utedag på Skansen. Dette er heller ikke første gangen klubben har fått lov til å bruke denne plassen, og de som besøker klubbens Facebook-side vil fort oppdage hvorfor: Det er et fellesskap som tar imot alle med åpne armer, så lenge du har en kjærlighet for Volkswagen entusiastkjøretøy.

Romper så langt du kan se denne dagen
Baja Bug var det også på treffet

Blant de mange spennende kjøretøyene som ble vist fram, må vi nevne en «original» Baja Bug. Denne bilen har en fascinerende historie – den kom som flyttelass fra USA, hvor den startet sitt liv som firmabil for et Baja Bug-firma i California. Dette kan med rette kalles en «original» Baja Bug. Vi kunne også beundre en sjelden «Thing», også kjent som Volkswagen Type 181, produsert fra 1968 til 1983. Denne bilen var en billig sommerbil for folket, og vekker nostalgiske minner hos mange.

Flere transportere var også utstilt, både varebiler med logo, buss med vinduer og dobbelcabiner med platt. Dette er eksempler på hvordan klubbens medlemmer bringer med seg en bit av historien hver gang de møtes.

En pent lakert og linjelekker 1500 var også på Trondheims besøk denne dagen
Her hadde folk tid til en kaffe prat i en stol

Dagen på Skansen var en fantastisk mulighet for klubben til å vise fram det brede spekteret av biler og entusiaster. Det er en glede å se hvordan kjærligheten til Volkswagen binder folk sammen og skaper et fellesskap som strekker seg over generasjoner.

Så til alle dere bilentusiaster der ute: Vi oppfordrer dere til å ta turen innom Trondheim Volkswagen Klubb, enten på nett eller på et av deres treff. Her er det alltid plass til flere som deler vår lidenskap for disse ikoniske bilene.

Med dette ønsker vi alle i klubben og alle dere bilinteresserte en riktig god sommer! Hold hjulene i gang, og la oss fortsette å dele gleden og interessen for Volkswagen – gamle som nye.

Bjørn Rokseth hadde full kontroll på treffet.

Comments are closed.